פיסול בשדרות ח"ן רחובות

 
פרוייקט הפיסול בשדרות ח"ן ברחובות (ע"ש חיים נחמן ביאליק) התחיל בעקבות החזון של אדריכל הנוף יגאל שטיינמץ להפוך את הרחוב למקום נגיש, שמח וחוויתי על ידי המחשת שיריו של ביאליק בפסלים.
בשדרות הוצבו 15 פסלים בהשראת שלושה שירים של ביאליק – "קן לציפור", מקהלת נוגנים" (יוסי בכינור) ו "הפרח לפרפר". כל שיר הותאם לקטע ספציפי ברחוב והפסלים עוצבו עבורו על מנת ליצור חוויה ללב ולראש. במקום מופעלים במשך השנה סיורים של תלמידים מבתי ספר יסודיים בעיר, שעוברים הפעלה מודרכת על ביאליק, השירים והפסלים.
  
"לקראת הגעתה של העיר רחובות לשנתה ה-120 הוחלט להפוך את שד' חן לרחוב סיפור ושיר, המוקדש ליצירתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק.
לשם כך עוצבה השדרה בהשראת שיריו. בשלב הראשון פותחו 3 קטעים: "פרח לפרפר", "קן לציפור" , "מקהלת נוגנים".
על מנת לקרב את הילדים לשירים , הוקם צוות בו היו שותפים האוצרת מירי טל, הפסל גיל שדה, הגרפיקאי צביקה זלקוביץ ואנוכי שריכזתי את הפרויקט.
הפסלים שעוצבו ע"י גיל מהווים את גולת הכותרת של השדרה. נוכחותם המרשימה תחת עצי הפיקוס העבותים הופכת את השדרה לגן פלאי. גיל השכיל להתחבר לשירתו של ביאליק ולאפשר לילדים ולמבוגרים כאחד, לחוש את הפלסטיות שבשירים.
 
לאחר שסיימנו את הפרויקט, בביקורי בשדרה, אני רואה את הילדים חוזרים ומשחקים בחצוצרה המהווה חלק מהשיר מקהלת נוגנים, בביצה מהשיר קן לציפור ובכינור. כולי תקווה שנמשיך את הקטעים הנוספים באותה רוח."
 
 יגאל שטיינמץ, אדריכל נוף
 
All rights reserved © 2010